RÓŻANIEC PRZEMIENIA

W sobotę rozpoczynamy kolejny październik w naszym życiu. To szczególny czas, miesiąc różańca. W kościołach zabrzmi pieśń: „Zawitaj Królowo różańca świętego”. Czy włączymy się w tę pieśń? Czy znajdziemy czas, by uklęknąć i przesuwając paciorki medytować tajemnice: radosne, bolesne, światła i chwalebne?

Rozważając w jednej części poszczególne tajemnice, pięćdziesiąt trzy razy pozdrawiamy Maryję – „Zdrowaś, Maryjo”. Prze Nią zagłębiamy się w całe życie Jezusa.

Modlitwa różańcowa ma niezwykłą moc. O nią nieustannie prosiła i prosi Matka Boża w czasie swych objawień, m.in.
w Lourdes (1858), w La Salette (1846), w Fatimie (1917), w Gietrzwałdzie (1877)…

Ale dlaczego właśnie różaniec? Od zawsze był modlitwą, która została umiłowana w Kościele przez wiernych. Widzimy to
w życiu i historii Świętych, w szczególności założycieli zgromadzeń zakonnych, w życiu prostych ludzi. Święty Jan Maria Vianney powiedział, że jedno „Zdrowaś Maryjo” wypowiedziane dobrze i z wiarą, potrząsa całym piekłem. To pomyślmy, co tam się dzieje, gdy odmawiamy cały różaniec, kiedy modli się nim całe grono wiernych razem z całym Kościołem powszechnym.

Słowa modlitwy różańcowej są najpiękniejszym pozdrowieniem, jakie złożył Archanioł Gabriel Maryi. My wypowiadając te słowa, sami składamy jakby pozdrowienie Maryi. Modlitwa różańcowa jest więc nie tyle przesuwaniem paciorków, ale oddaniem się w obronę Najświętszej Maryi Panny.

Różaniec otrzymujemy w październiku przed I Komunią świętą.

Gdzie jest Twój różaniec? Czy nosisz go przy sobie, by w chwilach radości i trosk przesuwając jego paciorki, chwalić Maryję, prosić Ją o pomoc, radę i wstawiennictwo?

Może jeszcze ktoś z nas nie odkrył piękna i prostoty modlitwy różańcowej. Może gdzieś zgubiliśmy tę modlitwę. Teraz jest najlepszy czas, by odkryć ją na nowo.

Piękna prosta modlitwa różańcowa to ratunek dla świata, ratunek dla dusz, ratunek dla każdego z nas. Modlitwa różańcowa leczy rany, przemienia życie, pomaga wzrastać w wierze. Różaniec daje życie, pulsuje miłością, niesie ukojenie.

Zapraszamy też, by włączyć się do Wspólnoty Żywego Różańca. Jej członkowie codziennie oddają Bogu kilka chwil otulając modlitwą różańcową cały świat.

Różaniec jest pięknym sposobem przeżywania naszej wiary w żywej łączności z Maryją.

Maryjo, prosimy Cię, pomóż nam ukochać modlitwę różańcową, byśmy jej nie zaniedbali, ale by ona stała się naszą codzienną potrzebą w łączeniu się z Jezusem i z Tobą.

Bartłomiej Paduch